Skip to content

Hea võimalus! – wabi sabi (1)

6. jaan. 2010

Juba mõnda aega on mind huvitanud üks Jaapanist pärinev elu nägemise-mõtestamise-elamise viis ja ma olen seda pisut lähemalt uurinud (ning juba ka praktiseerima hakanud :)). See on wabi sabi. Olin üsna meeldivalt üllatunud, kui möödunud aasta lõpul nägin selleteemalist raamatut ka meie poelettidel. Simon G. Brown’i „Praktiline wabi sabi“ on küll lääne inimese nägemus antud „õpetusest“ (jutumärkides sellepärast, et tegelikult pole wabi sabi mingi juhtnööride kogu, kuidas paremini ja edukamalt elada), aga selles on wabi sabi meile edastatud lihtsalt ning ka vägagi lihtsustatult. Teemaga tutvumise alustuseks julgen seda soovitada küll. Brown’i raamat on tõepoolest praktilise suunitlusega ning alapealkiri „Loo endale kodu, mis muudab su õnnelikumaks, toob su loodusele lähemale ja aitab eluraskustega toime tulla“ on vist turunduslikust aspektist paratamatu, aga mulle jätab natuke halva maitse suhu. See selleks. Kuid seda ohtrasti piltide ja õpetusterade-kastikestega kaunistatud raamatut võib sirvida ikkagi.

Mis asi on wabi sabi? Neid kahte jaapanikeelset sõna on üsna keeruline meie keeles edastada. Tegu on ennekõike esteetiliste põhimõtetega, mille juured on zen-budistlikus maailmavaates. Nagu öeldud, et saa wabi sabi’t õpetuseks nimetada, sest see vaade elule püüab just vältida igasuguseid teooriaid ja kontseptuaalset mõtlemist. Tühjenemine tarbetutest teadmistest ja infopahnast on üks asi, mille poole wabi sabi püüdleb. Kuid tulles tagasi nende sõnade juurde, siis peab mainima, et nende tähendus on kujunenud sajandite jooksul ning kahest sõnast koosneva väljendina on sellel jällegi uusi tähendusvarjundeid. Üldiselt on lääne inimestele aga selgitatud nõnda, et wabi rõhutab teatud filosoofiat ja mõtestatust ning sabi juures on esiplaanil esteetiline (iluga seotud) tähendus. Wabi kui lihtne, vaikne, tagasihoidlik, vähesega rahul olev lähenemine. Sabi kui asjade loomulik olek ja kulg, muutlikkus ja mööduvus, ebatäielikkus ja üksindus. Nende kahe sõna koos kasutamine ehk siis wabi sabi tähendab aga elu loomulikku kulgu ja ebatäielikkust aktsepteerivat ning lihtsat ja looduslähedast elu väärtustavat hoiakut. Tunnetamine, kaemine, elu lihtsate võlude nautimine – need on wabi sabi’likus elus kesksel kohal.

Miks ma sellest võõramaisest esteetikast ja eluvaatest siin üldse kirjutan? Sest ma olen veendunud, et see lähenemine on tegelikult üsnagi üldinimlik ning pole oluline, kas sinu olemise kontekstiks on zen või tao või kristlus või maausk või misiganes. Ma olen veendunud ka selles, et just eestlasele on wabi sabi küllaltki hingelähedane ja loomulik olnud läbi aegade. Ilmselt on paljud meist sellest võõrandunud „tänu“ viimaste aastakümnete linnastumisele ja tehniseerunud elule. Peale selle, et wabi sabi esteetiline külg on oma ürgsuses, rabeduses ja ebatäiuslikkuses äärmiselt huvitav ja nauditav, võib selle printsiipe järgiv eluviis meile mõjuda positiivselt ka psühholoogiliselt. Olgu siinkohal näitena mainitud kasvõi meie ühiskonnas vohav perfektsionism ja pea-mõtteid-täis-ei-leia-rahu-sündroom: wabisabiliku hoiaku arendamine endas aitab vältida või „ravida“ just taolisi kahjureid me elus. Wabi sabi’ga lähemal tutvumisel ja selle järgimisel on teisigi positiivseid „kõrvalnähte“ – suureneb/süveneb loovus, paranevad suhted ja sa tunnetad endas tasakaalu. Niisiis, wabi sabi pole pelgalt vaid teatud jaapani esteetika ega kodu dekoreerimise stiil, vaid pigem meeleseisund, hoiak, eluviis. Wabi sabi ei anna mingeid reegleid selle kohta, millises toa nurgas milline ese olema peaks, et su elu oleks täis õnne ja tervist (vrdl. feng shui). Tegu pole ka mingi imerohuga! Võib-olla sobiks öelda, et wabi sabi on justkui teatud prillid, mille läbi me elu vaatame ja tunnetame. Kuid millest siis wabi sabi konkreetselt lähtub? Sellest kirjutangi ma järgnevates postitustes, võttes aluseks wabi sabi põhimõtted: lihtsus, tühjus, looduslähedus, ebatäielikkus, mööduvus ja muutumine, intuitsioon, tagasihoidlikkus ja kasinus, erapooletus ja tänulikkus. Kõigest aga tasapisi.

Moonika King

PS pildile jäi puu ühest Pariisi äärelinna pargist, pilt sai näpsatud tugevas vihmasajus.

Samal teemal veel: Lihtsusest, tühjusest

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: