Skip to content

Lihtsusest – wabi sabi (2)

16. jaan. 2010

Mis tuleb Sinul esimesena pähe, kui kuuled sõna „lihtsus“? Millised pildid ja assotsiatsioonid Sul tekivad? … Minule meenuvad koheselt mu lapsepõlvesuved, mil olin maal vanavanemate juures. Lihtne maakodu, lihtne (aga oi kui hea!) söök, lihtsad (ehkki füüsiliselt üsna palju jõudu nõudvad) tööd ja toimetamised. Lapsepõlvest on mulle siiani meeles lihtsad hommikusöögid: vanaema valmistatud manna- või kaerahelbepuder, võisilm keskel ja pisut suhkrut-kaneeli peale puistatud. Nii maitsev! Lihtsus seostub mulle ka loomulikkuse ja looduslähedusega, igasuguseid putukaid ja taimi ja elu rütmilist kulgu sain uurida ja kogeda kõige ehedamalt jällegi maakodus. Tegelikult oli elu ju seitsmekümnendatel aastatel kõike muud kui lihtne, tuli rasket tööd teha, loomade eest hoolitseda, lapsi kasvatada jne jne. Aga ma tõesti ei mäleta mingit virisemist. Lihtsalt elati ja tunti ka vähesest rõõmu. Mingeid asju ei olnud nagu üleliia, ei olnud ka vajadust pidevalt uusi kööginõusid jm majapidamise nipet-näpet osta (olgu, möönan, et siis polnud ka eriti midagi saada, aga ikkagi).

Lihtsus on üks wabi sabi peamisi väärtusi ja omadusi (wabi on otsetõlkes „vaesus“). Kui vaadata jaapani wabi sabi kunsti, siis tekib väike aimdus, mida selle all silmas peetakse. Lihtsus – see on selged jooned, kaunistuste-ornamentide vähesus või puudumine … Lihtsus – see on teatud vabadus, milles on piisavalt hingamisruumi. Lihtsus – see on samaaegselt tagasihoidlikkus ja mõjuvõimsus. Inglisekeelne väljend less is more võtab selle kõik tabavalt kokku. Võikski öelda, et lihtsuse läbi avaldub asja olemus kõige ehedamalt.

Kui nüüd oma igapäevase elu peale mõelda, siis piisab korraks heita pilk enda ümber ja me näeme, kui palju on meil selliseid asju, mis on meie ellu tulnud ja jäänud, ehkki me tegelikult neid üldse ei vaja. Mõtleme korraks oma argipäeva peale … üsna hõlpsasti võime me selles avastada tegevusi, mis meile midagi ei tähenda, mida me teeme kas kohusetundest või teistele meeldimise vajadusest. Samuti on (halvad) harjumused need, mis täidavad me päeva mõttetute tegevustega. Wabi sabi suunabki meie tähelepanu sellele, et võiksime vabaneda tühjast-tähjast oma mõtlemises, suhtlemises teistega, oma ümbruskonnas (kodus) ja elus üleüldse. Alustada võib sellest, et võtad aja maha ning mõtled, mis Su elus on tegelikult tähtis. Mida Sa pead oma elus oluliseks? Kuidas see Sinu elus väljendub? Kuidas korraldada oma elu nii, et Sulle olulised asjad/tegevused jne rohkem mõjule pääseksid? Millest Sa võiksid loobuda, mida võiksid ära visata, kuidas Sa saaksid rohkem ruumi teha, et end vabamalt ja kergemalt tunda? Mina olen oma elu jooksul pidanud päris palju kolima ja kuigi asjade kokku-lahti pakkimine on üks energiat nõudev tegevus, on mulle kolimine olnud alati kergendus. Miks? Kolides sain ma jälle oma kogunenud pahnast lahti! Ma sain asju kas ära visata, sümboolse tasu eest ära müüa või suisa niisama ära anda. Kõik see mõjus äärmiselt puhastavalt ja lihtsalt-kergelt. Täielik katarsis! Lagedust ja lihtsust võib aga luua ka „puhta laua“ põhimõtet rakendades. Teatavasti on (just nimelt vaimse töö tegijatele) oma tööväljalt liigse eemaldamine soodsaks teguriks keskendumisel. Mida puhtam laud ja töökoht, seda paremini lokkab loomingulisus – tähelepanu hajutavad segavad tegurid on ju eemaldatud! Võid ise järele proovida!

Niisiis, kogu wabi sabi mõte ongi keskenduda lihtsusele, lihtsate asjade tähelepanemisele ja lihtsate toimingute elluviimisele. Wabi tähendabki sõltumatust materiaalsetest asjadest ja omandusest, see on lihtsus, mis väljendub materiaalsest eemaldumises, et saaks vahetumalt olla ühenduses looduse ja olevaga. Wabi on tasakaal lihtsate asjade läbi. Lihtsate asjade tähelepanemine rahustab hinge ja juhib mõistma olulist elus. See võib aega võtta, aga usun, et asi on püüdlemist väärt. Lõpetuseks read Jaan Kaplinskilt (võid mõttes proovida asendada sõnad kerge = lihtne ja raske = keeruline :))

Kerge on raske olla 
raske on kergeks saada 
hõlpus on olla 
kes me ei ole 
vaev õppida olema 
kes me 
päriselt oleme. /Jaan Kaplinski/

Moonika King

Samal teemal veel: Hea võimalus – wabi sabi (1), Tühjusest – wabi sabi (3)

Advertisements
No comments yet

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: