Skip to content

Kuidas sina loed?

19. jaan. 2010

Teatavasti on käesolev aasta kuulutatud Lugemisaastaks. Üle kogu Eesti on tulemas igasuguseid üritusi, nende kohta saad sa konkreetsemat teavet Lugemisaasta 2010 kodulehelt. Teeme siis ka MinuTasakaalu Blogis lugemise teemaga algust, et tasapisi uurida põnevat lugemise-maailma.

Aasta lõpul on tavaks läbi viia küsitlusi möödunud aasta loetuimate või ostetuimate raamatute kohta. Raamatupoed ja kirjastused teevad oma edetabeleid nüüd juba ka nädalate ja kuude kohta. Mida loetakse? Mida ostetakse? Kahtlemata on huvitav teada saada, mis on parasjagu popp ja mis võiks olla kasulik. MinuTasakaalu Blogi esitab aga Lugemisaastaga alustamiseks Sulle küsimuse: Kuidas Sina loed? Justnimelt – kuidas? Üheks Lugemisaasta eesmärgiks on inimestele taas meelde tuletada seda, et lugemine on nauding. Mis aga teeb lugemise nauditavaks? Kahtlemata on siin peamiseks teguriks huvitav, põnev, haarav, heas keeles kirjutatud/tõlgitud, mind isiklikult puudutav jne jne raamat ise. Aga minu arvates on üsnagi oluline ka see, kuidas ma loen. Marek Tamm jagab oma kogemusi ja tähelepanekuid kirjastuse Varrak blogis ning seal on üks päris muhe artikkel lugeja õigustest. Näiteks õigus number 7 ütleb, et meil on õigus lugeda ükskõik kus. Loetaksegi. Näiteks ühistranspordis. Või ilusa ilmaga väljas pargipingil. Või kus iganes. Mina suudan trammis-bussis vaid midagi kergemat (näiteks ajakirju) lugeda. Hea raamatu jaoks aga võtan ma kenasti aja maha ja teen tassikese teed ja poen oma kodus mõnusalt diivanile või tugitooli kerra. Ja naudin! Kuid pean möönma, et voodis minul lugemine eriti ei õnnestu, sest peale paari lehekülge vajub mul tavaliselt silm looja… Kui aga tegu erialase kirjandusega, siis aitab teemasse süveneda hoopis see, kui istun kirjutuslaua taga. Mina olen ka seda tüüpi lugeja, kes (oma isikliku raamatu puhul) joonib alla ja kirjutab leheäärele oma märkusi/mõtteid (sellepärast ma ikkagi ka eelistan raamatut paberkandjal, mitte arvutis). Mõnikord kirjutan ka midagi välja. Ja ma ei ole kiire lugeja, mulle meeldib koos raamatuga mõtiskleda (mnjah, võib-olla seepärast ongi mul teatud allergia paksude raamatute vastu – jääksin neid vast aastateks lugema :)). Eks tegelikult olegi suuresti nii, et raamatut lugedes me loeme ikka ja alati mingil moel ka iseennast, enda elulugu. Me põimime need lood, mida loeme, omaenese lugudega. Sellepärast ehk ongi sedavõrd erinev see, milline raamat kellelegi meeldib. Ja sellepärast ehk ongi tõeliselt suured lood (mida nimetatakse klassikaks) need, kus puudutatakse meie sügavamat olemust, kus kirjutatakse haaravalt üldinimlikust.

Filosoof Francis Bacon on päris tabavalt lausunud: „Mõnda raamatut tuleb maitsta, mõni tervelt alla neelata, vaid vähesed tasub peeneks närida ja ära seedida; teisisõnu, ühtedest raamatutest tuleb lugeda vaid katkendeid, teisi pealiskaudselt lehitseda ja kolmandad, need vähesed, tervikuna hoolikalt ja tähelepanelikult läbi lugeda. Mõnda raamatut võib lasta ka kellelgi teisel lugeda või sellest väljavõtteid teha.“ Ehk siis, nii nagu on erinevaid raamatuid, nii on ka erinevaid viise, kuidas neid lugeda.

Lugemist võib pidada nii oskuseks kui ka kunstiks ja loomulikult ka tõeliseks naudinguks. Edaspidi võime siin blogis uurida lähemalt, mida põnevat me parasjagu loeme, aga praegu oleks väga vahva teada, kuidas sulle meeldib lugeda, kuidas sina teed endale lugemisest naudingu. Räägi meile, kuidas sina loed? :)

Moonika King

Advertisements
No comments yet

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: