Skip to content

Mida kuuled, mida vaatad, mida räägid…

24. märts 2010

Silmad, kõrvad ja suu on need organid, mida me kasutame oma kaasinimestega suhtlemisel kõige enam. Kuidas sinu suhtluspartner välja näeb ja mida ta väljendab kehakeele abil, seda infot saad nägemise kaudu. See, mida sulle öeldakse ja milline on seda öeldut saatev helitaust, jõuab sinu ajju kuulmisorganite kaudu. Ning mida, kuidas ja millal sa ise ütled, on suhtlemisel kahtlemata ka väga oluline … Nägemise, kuulmise ja kõne kaudu lood sa suhte inimeste, aga ka oma keskkonnaga üleüldse. Ilu nägemine, meeldivas helikeskkonnas viibimine ja huvitav vestlus mõjuvad sulle hästi. Head näha, head kuulda, head öelda muudab su olemise helgemaks. Kuid ka vastupidi – halva kallal oma pilgu teritamine, halva kuulmine ja halva sõna levitamine võivad tekitada negatiivseid vibratsioone ning muuta ka sind ennast pahuraks ja pahatahtlikuks. Iga mõte jätab ju su meelde ja kehasse oma jälje. Meenutagem Karl Ristikivi luuleridu: “Ka sisaliku tee kivil jätab jälje, kuigi me seda ei näe. Iga mõte, mis tuleb ja läheb, jääb kuhugi alles.” Mida sa kuulda võtad, mida sa räägid, mida sa tähele paned – kõik see mõjutab sind ja su enesetunnet. Seda teemat näitlikustab ka juuresolev pilt kolmest ahvist. Üks neist katab käega oma kõrvad, teine oma suu ja kolmas oma silmad, väljendades piltlikult „ei kuule halba, ei räägi halba, ei vaata halba“.

Pildil näha olev ahvide motiiv pärineb 17. sajandi algusest ja tegu on puidust nikerdatud kujudega endise hobusetalli fassaadil (Nikko linna lähistel, mis asub 140 km Tokiost põhja pool). Jaapani keeles nimetatakse neid ahve: mi-zaru, kika-zaru ja iwa-zaru (mitte nägev, mitte kuulev, mitte rääkiv). Inglise keeles on levinud vasteks „Hear no evil, see no evil, speak no evil“ (ehk siis „ära kuule halba, ära näe halba, ära räägi halba!“). Ahvide kujutlus ongi vist tekkinud keelemängust, sest jaapani keeles on zaru (ära/mitte/ei) sarnane sõnaga saru (ahv). Esimesed ahvide-kujutised tekkisid Jaapanis koshini-kivide juurde. Koshini-kivid on religioossed sümbolid, mida võib leida näiteks Jaapani maakohtades teede ristumispaikades. Need kividest sümbolid on pühendatud koshini usu teede jumalale, keda seostati „mittenägemise, mittekuulmise, mitterääkimise“ tarkusega, mida ahvide kujud siis väljendasid. Arvati, et head toova sümbolina kingib see kolme ahvi kuju reisiõnne. Algselt ehk oligi selle kuju taga soovitus: „Oma reisil läbi selle maa ja oma elu ei tohiks te kurja näha, kuulda ega rääkida!“. Niisiis sümboliseerisid need kolm ahvi elutarkust – osata halvast eemale hoida. 19. sajandil levis ahvide sümbol ka Euroopasse, kuid kaotas ajapikku oma religioosse tähenduse. Tänasel päeval on see „ahvide-filosoofia“ levinud juba väga mitmesugustes vormides ja erinevate tähendusnüanssidega.

Mulle meeldib see skulptuur ja selle mõte väga. Eks ta ole, et oma igapäevases suhtlemises ja keskkonnaga suhtestudes jääb meile pahatihti ikka silmi ja kõrvu negatiivne. Ning kui me räägime, siis üsna sageli kipume me halba võimendama. Halba rääkida ja kurja teha tundub ju palju lihtsam kui hoolida ja hoida… See ahvide-pilt võib aga abiks olla meeles pidamisel, et tasub hoiduda halvale keskendumisest või ka halva levitamisest. Kui jälgida seda, mida ja kuidas sa kuulad, räägid või vaatad, siis võib su meel puhastuda ja su enesetunne tunduvalt paraneda. Loomulikult tasapisi. Ma olen selles veendunud. 

Moonika King

Advertisements
2 kommentaari leave one →
 1. Eevi permalink
  24. märts 2010 20:25

  Negatiivne jöuab sageli kiiremini meieni, kuid püüdes ise mitte olla selline (käituda,rääkida, välja näha) möjub kaudselt ka kasvatavalt, ennast organiseervalt.On ka vanasöna -hea söna vöidab vööra väe.

  • 24. märts 2010 20:39

   Jah, eks see olegi enesekindluse küsimus ka. Kui ma olen endas kindel ja iseendaga rahul (võiks öelda ka: sõber), siis ma olen ka tugev kriitika vm ühiskonnas minuni jõudva negatiivse suhtes. Mida ebakindlam ma olen, seda rohkem ma lasen end ka mõjutada.
   Aga tõesti – headusel on väge! :)
   Moonika

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: