Skip to content

Piknikule!

29. juuli 2010

James Tissot "Holiday"

Kohe on algamas suve viimane kuu. Augustis on õhus tunda juba muutusi ja tasahilju kumab suveõhtutes läbi sügisehõngu. Kuid august ei ole veel sügis! Augustis kõik veel õitseb ja valmib, veel on väljas soe, saab varbaid vette pista ja lihtsalt mõnusalt oleskleda. Puhkamiseks on igasuguseid võimalusi – võib teha väljasõite, võib oma aias nokitseda, võib käia kontsertitel, laatadel jne. Üks meeldiv aja maha võtmise viis suvisel ajal on eine murul heas seltskonnas ehk peenemalt väljendudes –  piknik.

Taolised einestamised lageda taeva all, sundimatus õhkkonnas on tegelikult juba päris vana komme. Mõnes mõttes võiks ka müütilist Aadama ja Eeva õunasöömist Eedeni aias pidada niiöelda ürgseks piknikuks. Või kui lugeda antiikaja kohta, siis võib näha, et vanad kreeklased ja roomlased armastasid korraldada söögiaegu värskes õhus (kutsusid neid prandiumiteks). Kui ajaloos edasi vaadata, siis on näha, et väljas söömine muutus aja jooksul aina peenemaks. Kõrgemates seltskondades tekkisid pikniku pidamiseks juba igasugused aksessuaarid – spetsiaalne mööbel, päikesevarjud, loomulikult kasutati selleks ka esmaklassilist portselanist serviisi. Väikesest, hubasest seltskondlikust söömaajast kasvas 16.-17. sajandil välja mitmepäevane õukondlik üritus koos kontsertite ja ilutulestikuga. Muidugi oli nende koosviibimiste rõhuasetus maitsvatel roogadel ja menüüd lihviti hoolega. Lageda taeva all söömise komme levis Euroopas kõikjal ja näiteks Roomas läks rahvas massidena peale pühapäevast missat linnakõrgendikele vaba õhu kätte einestama. Ka Oxfordi tudengid hakkasid oma lõunapause veetma Themse’i jõe kaldal piknikut pidades. Et kõik päris ülekäte ei läheks, kirjutas Isabella Mary Beeton 1861. aastal raamatu „Mrs. Beeton´s Book Of Household Management”, milles ta pühendas terve peatüki teemale piknik. Seal andis ta juhiseid pikniku korraldamiseks ja piknikul käitumiseks, aga soovitas ka igasuguseid retsepte.

Kus sina võiksid piknikku pidada? Siin ei ole piire ega seadusi. Piknikku võib pidada nii rannas kui pargis, seda võib korraldada matkamise raames, kuid ka paadiga veekogul sõites võib samaaegselt piknikustada. Võimalusi on palju ja valik on sinu.

Millega aga looduses einestades arvestada tasub? No kindlasti meie väikeste kaaselanikega – putukate-mutukatega. Eks nemadki tule heade lõhnade peale kohale ja taha pidusöögist osa saada. Teatud kohtades (linnas) võivad ka kajakad rünnata… Samuti ei pruugi maapinnal istumine mõnele mitte eriti mugav tunduda. Ka ilm võib olla vahelduv ja tugevam tuul võib häirida. Ning vedeliku manustamisel tekib teatavasti mingi aja järel vajadus seda välja lasta, ka selles osas võib natuke probleeme tekkida. Kuid – need väikesed häirivad tegurid on köömes võrreldes kõige selle positiivsega, mida piknik pakub!

Kas on midagi sellist, mis kuulub tingimata pikniku juurde? – Kindlapeale piknikutekike või -linake istumise alla ja piknikukorv söödava-joodavaga. Kindlasti ei ole õiget piknikku ka ilma vahva seltskonnata, kellega koos einet nautida. Aga piknik ei pea olema ainult murul istumine ja söömine, piknikul võib täitsa vabalt mängida igasuguseid seltskonnamänge (nt lendavat taldrikut jms).

Mida head-paremat võiks piknikukorvi panna? Siin reegleid pole, lihtsalt tuleb järgida oma maitse-eelistusi ja praktilisust. Kaasas võiks olla salvrätikud ja ka kotike, kuhu prügi panna (ja pärast kaasa võtta!). Piknikku võib pidada täiesti lihtsalt (osta poest sändvitsh ja mahl ja istuda linnapargis murule maha), aga selleks võib ka suuremaid ettevalmistusi teha (ise küpsetada ja organiseerida koos sõpradega väike väljasõit). Kuidas soovid!

Ühesõnaga, augustikuu on piknike korraldamiseks veel ideaalne aeg!  Piknik on midagi head, sest:

  • sa oled värskes õhus, kaunis keskkonnas (ise otsid koha!)
  • sa viibid meeldivas seltskonnas (ise valid ja kutsud, kellega koos!)
  • sa naudid head sööki-jooki (ise koostad menüü ja võib-olla kokkad ka ise)
  • sa saad head-paremat nii silmale kui kõhule, nii ihule kui hingele soodsa hinnaga (ise valid, kui palju sa kulutad ja kui suurejoonelise pikniku korraldad)

Nii et – koduseinte vahel söömise või koduaias grillimise asemel võiksid sa augustikuus proovida midagi muud – piknikku. Lase oma fantaasial lennata! Oled oodatud jagama oma muljeid siinsamas ja pilte Facebookis (loosime auhinna!).

Moonika King

Advertisements
One Comment leave one →
  1. Kadri permalink
    2. aug. 2015 09:46

    Väga kasulik artikkel. Mina leidsin sama teema kohta veel ühe koha kus oli ka piknikust juttu http://tsau.ee/blogi/soovitused-et-korraldada-ideaalne-piknik/. Aga sinu artikkel meeldib ikka rohkem :)

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: