Skip to content

Hildegardi ravikunst

18. sept. 2010

Erinevate teraapiate ja tervist propageerivate meetodite vohamine meie praeguses ühiskonnas ei saa märkamata jääda. Nagu seeni peale vihma tekib aina uusi tervise- ja heaoluteenuste pakkujaid. Eks tervise- ja psühhoturul uitajaid ole samuti küllaga, sest kes meist ei tahaks olla täis eluväge ja rõõmu. Siiski tasub hoolikalt vaadata, kellele oma ihu ja hing usaldada. Usaldusväärselt tegutsevad ravikunstiga minu arvates need, kes on oma alale pikemat aega pühendunud, kellel on põhjalikud teadmised ja kogemused ning kes pole sajast erinevast meetodist (nii läänest kui idast) oma „tervisekompotti“ kokku keetnud. Niisiis, usaldusväärsuse saavutamiseks kulub aega. Aga usaldusväärsus võib kesta ka sajandeid…

Täna tahan ma meenutada üht keskaja mitmekülgsemat ja mõjukamat naisterahvast, nimelt – Bingeni Hildegardi (Hildegard von Bingen). Üheks põhjuseks on see, et eile, 17. septembril, tähistati tema surma-aastapäeva. Hildegard sündis 1098. aastal Saksamaal (Reinimaal) aadlike peres kümnenda lapsena. Kui ta oli kaheksa aastane, siis anti ta vaimuliku juhendaja hoole alla benediktiinikloostri juures. Kogu ta elu jäigi seotuks kloostriga, 35-aastaselt sai temast abtiss. Juba lapsena oli Hildegardil mitmeid visioone, kuid pöördeliseks osutus 43. eluaasta, kus ta oma nägemuses sai käsu üles kirjutada kõik, mida ta näeb ja kuuleb. Hildegardilt pärineb aukartustäratavalt mahukas kirjavara, kus on nii loodusteaduslikke, meditsiinilisi („Lihtsa meditsiini raamat“ (=Füüsika“), „Kombineeritud meditsiini raamat“ (=Juhtumid ja raviviisid“)), kui ka teoloogilisi raamatuid („Scivias“ ehk „Tunne teid“ jt). Tasub meeles pidada, et: „Hildegardi tekstid, nii proosa kui poeesia, on juurtega omas ajas, samas on nad ajatud, läbi ja üle aegade ulatuva sõnumi ning veenvusega.“ (Riina Ruut) Peale arvukate kirjatööde on Bingeni Hildegard loonud ka imeilusat liturgilist muusikat. Nii et pole midagi imestada Hildegardile omistatud igasuguste erinevate tiitlite üle: prohvet, müstik, teoloog, arst ja loodusteadlane, poeet ja helilooja. Kõik need annavadki tunnistust selle kohta, kui mitmekesise ja pühendunud naisterahvaga meil Hildegardi näol tegu on.

Hildegardi loodusvaatlused ja meditsiinilised uurimused leiavad kajastust tema kirjutistes, mis on mõjutanud Läänemaailma ravikunsti, ennekõike loodusravi ja psühhosomaatika osas. Pikka aega olid Bingeni Hildegardi meditsiinialased kirjutised avalikkuse eest peidus, kuni umbes saja aasta eest avastati Kopenhaageni Kuninglikus Raamatukogus tema „Causae et Curae“ käsikiri. See raamat ja teos „Füüsika“ on Bingeni Hildegardi ravikunsti-õpetuse alustalad. Hildegardi tervisealased teadmised muutusid 1970. aastatest saksakeelsetes maades ülipopulaarseteks ja on seda siiamaani. Hildegardi ravikunst on süsteem, mida tänapäeval võiks nimetada terviklikuks ehk holistiliseks meditsiiniks. Tema ravikunst rajaneb maailmavaatel, mille järgi inimene haigestub siis, kui ta ei ela enam iseenda, Jumala ega keskkonnaga kooskõlas. Hildegard ühendas oma ravikunsti-õpetuses kreeka-ladina traditsiooni teadmised haigustest ja nende ravist kohaliku rahvameditsiini ning oma uurimuste-kogemustega ravimtaimede ja nende toime kohta. Hildegardi teoreetilist käsitlust inimkeha funktsioneerimisest ei saa me tänapäevaste teadmiste juures enam ravimisel aluseks võtta, kuid me võime temalt õppida seda, kuidas ühendada tervislikke eluviise vaimse eluga.

Millele rajaneb siis Bingeni püha Hildegardi ravikunst? Hea tervise viis sammast on:

  • Ravimtaimed. Me oleme ümbritsetud ravivatest vägedest. Hildegardi arusaama järgi võib raviväge leida looduses kõikjal, tuleb ainult teada, kust otsida. Hildegard on kirja pannud üle 2000 ravimtaimede retsepti. Peale ravimtaimede on Hildegardi arvates raviomadusi ka mineraalidel.
  • Toitumine. Hildegardi maailmanägemuses oli tervisliku elu üheks olulisimaks alustalaks mõõdukas ja tasakaalustatud toitumine. Eriti kõrgelt hindas ta okasnisu (sks k Dinkel), mida võib nimetada looduslikuks antibiootikumiks.
  • Eritusprotseduurid. Hildegard täheldas, et negatiivsed mõtted ja tunded tekitavad kehas halbu vedelikke, mida tuleb siis kehast välja lasta. Organismi sisemiseks puhastamiseks olid Hildegardi arvates vajalikud aadrilaskmine ja kupud. Ka paastumist hindas ta puhastumisprotsessis väga kõrgelt, seejuures on oluline ka õige vaimne hoiak.
  • Organismi taastumine. Taastumine ehk regeneratsioon tähendabki elu ja tervist. Hildegardi arvates peab elus järgima aktiivsuse ja puhkuse rütme. Kuid see rütm ei tohiks olla väljastpoolt määratud, vaid iga inimene peaks ise endale sobiva rütmi järgi elama.
  • Hingeline puhastumine: ihu ja hing harmoonias. Vooruslik eluviis on terve ja tervisliku elu alus. Hildegard esitas isegi nimekirja 35-st voorusest (virtutes) ja  pahest (vitia). Vooruste hulka kuuluvad näiteks armastus, halastus ja lootus; pahedena nimetab ta muuhulgas viha, kadedust ja lootusetust. Hinge puhastamiseks peab õppima pahesid voorusteks muutma. Vooruste edendamine tugevdab nii ihu kui hinge. Hingeliseks puhastumiseks võib abi leida nii meditatsioonist ja palvest, kui ka muusikast.

Nagu sellest lühikesest sissejuhatusest näha, on Hildegardi vaadetes palju sarnast meie aja tavaarusaamadega tervislikust elust: õige toitumine, piisavalt puhkust ja hea uni, hinge eest hoolitsemine, lisaks võib nimetada ka liikumist. Teada-tuntud tõed ju, kas pole? Kuid Hildegrd pidas tähtsaks ka vaimset poolt: inimese suhet Jumala või jumalikuga. Ihu ja hing on harmoonias siis, kui suhted on korras nii iseenda, teiste, kui ka Jumalaga. Sest: “Kõik loodu on üksteisega seotud ja kõik olevused toetuvad üksteisele”.  Minu arvates on Hildegardi vaimuvara ja ravikunsti alased tarkused väärt põhjalikumat uurimist ja kajastamist. Püüan sulle siin blogis ka edaspidi selle imetlusväärse naisterahva teadmisi-kogemusi edastada. Teemaga seotud lugemissoovitused on raamat kloostrimeditsiinist ja raamat tervisest kui vaimsest ülesandest. Lõpetuseks aga üks näide Hildegardi kui helilooja loomingust (sule silmad ja lase oma hingel puhastuda :))

Moonika King

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: