Liigu sisu juurde

„Hinge ja vaimu spaa-pakett“ sügisõhtuteks

24. sept. 2010

Tass kuuma teed, soe tuba, pehme sohva ja hea raamat –  nendest koosnebki jahedate ja vihmaste sügisõhtute „hinge ja vaimu spaa-pakett“ :) Ei midagi ennekuulmatut, pigem üsna loomulik sellele aastaajale kohane komplekt – kuid ära proovitud oma headuses! „Lugeda on lahe!“ kõlab Lugemisaasta loosung. Jah, hea kirjanduse lugemine on tõepoolest nauditav tegevus. Kuid see on ka tegevus, mille nautimiseks tuleb võtta aega. Just seetõttu, et lugemine on teatud mõttes “pidur” meie tempokas argipäevas, võib sel olla üsnagi tervendav toime! Hea raamatu nautimist võib pidada ka meditatiivseks tegevuseks, kuna lugemisse süüvimise protsessil on oluline just aja maha võtmine ja keskendumine.

Paljude jaoks on see aeglane ja aeganõudev tegevus kahjuks luksuseks muutunud. Ometi on minu arvates lugemine meie elus ja eluga paremini toimetulekus midagi hädavajalikku. Pakub ju (ilu-)kirjandus võimalust end mõne raamatutegelasega samastada, samuti toidab lugemine fantaasiat, koolitab maailmatunnetust, rääkimata muidugi silmaringi laiendamisest. Lugemise positiivse mõjuna võib veel esile tuua, et hea ilukirjanduse keel ja sisu arendavad ka su empaatiavõimet – tundlikkust teiste inimsaatuste vastu. Raamatutegelaste vastu võid sa tunda kas sümpaatiat või antipaatiat ning see võib sind samuti muuta tundelisemaks. Lugedes koged sa seda, mis su enda eluloos veel juhtunud pole või mida sa oma elus veel sellisel kujul kogenud pole nagu raamatutegelane. Neid lugemiskogemusi võid sa aga siduda oma elukogemusega. Tõeliselt hea kirjandus ei olegi seega vaid pelk meelelahutus, vaid mõjutab alati mingil moel sind kui lugejat, sinu elu. Saksa kirjanik Heinrich Böll on tabavalt öelnud, et lugemine aitab inimesel saada inimeseks. Muidugi loeme me oma elu jooksul ka palju sellist, mida võib Hando Runneli sõnul nimetada „põhuks“. Kuid Runnel lisab: „Aga sinul, sündinul, on sellegipoolest austav ülesanne: kõige selle juures ellu jääda, targaks saada, kristallpuhtaks kujuneda“ („Väravahingede kriiksumist kuulnud“, lk. 201). Niisiis, tuleb osata selekteerida ja seoseid luua ja häid kogemusi-lugemusi tasub oma elukogemusega põimida.

Lugemine on nauding ja ka oma lugemiskogemuse jagamine teistega võib olla nauding. Teistega muljetamine loetud raamatu ja sellega seotud teemade üle võib olla selle „spaa-paketi“ lisaboonuseks. Just seda boonust pakubki sulle Lugemisnurk! Juba esmaspäeval, 27. septembril kell 18 tuleme taas kokku. Seekord kohtume ühes südamlikus pesas Tallinna südalinnas, Süda tn 8 (sissepääs väikesest jalgväravast) ja räägime Toomas Vindi „Üürilisest“. Kevadel toimunud Lugemisnurga üritustel osalejate arvates „andis heas seltskonnas raamatutest rääkimine ja mõtete jagamine lugemisele aga teisegi, veelgi rikastavama dimensiooni“ (Helen). Lugemisnurgas osalenute muljeid saad lugeda siit.

Nii et – tee endale mõnus nädalavahetus Toomas Vindi „Üürilise“ seltsis ja tule Lugemisnurka muljetama! Kohale võid tulla muidugi ka siis, kui pole jõudnud raamatut läbi lugeda, aga soov on raamatutest ja kirjanikest ja elulistest teemadest vestelda… Oled oodatud!

Moonika King

Advertisements
No comments yet

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: