Skip to content

Erilistest inimestest

6. okt. 2010

Iga inimene ongi tegelikult eriline. Igaüks oma mõtte- ja tunnetemaailma, oma välimuse, oma kultuurilise ja rahvusliku tausta poolest. Iga inimene on küll täiesti omamoodi, aga on ka suur osa seda, milles me sarnased oleme – pealtnäha. Kuid pealtnäha võivad ka suuremat sorti  kõrvalekalded normist ehk erisused silma torgata. Näiteks, kui mõni inimene ei saa ilma abivahenditeta edasi liikuda. Või kui tal on kadunud kas nägemis- või kõnevõime. Kuid teise inimese erisus ei pruugi olla üldsegi mitte silmale nähtav. Mõni raske kehaline haigus ei jäta väliseid märke, vaimsed kõrvalekalded samuti mitte. Me ei näe ega kuule näiteks teise inimese kuulmishallutsinatsioone, paranoiasid, kurnavat sisemist ärevust. Need on juba tõsisemad vaimse tervise probleemid ja vajavad professionaalset abi. Praegu käimas oleval vaimse tervise nädalal pöörataksegi tähelepanu nendele nähtamatute erisuste all kannatavatele inimestele.

Kuid mind ajendas erilistest inimestest kirjutama hoopis eelmisel nädalal toimunud Invamess 2010 Tallinna Puuetega Inimeste Kojas. MTÜ Minu Tasakaalu esindades oli mul seal huvitavaid kohtumisi ja jutuajamisi. Kinnitust sai veendumus inimeste vajaduse kohta, et neid ära kuulataks, et neid tõsiselt võetaks, et nendes nähtaks ennekõike inimest, mitte nende puuet. Vestlustest jäi kajama kaks asja. Esiteks, puudega või kroonilist haigust põdevad inimesed on tegelikult sisemiselt palju tugevamad, kui arvatakse. Kui puue pole kaasasündinud, vaid tekkinud kas raske haiguse või õnnetusjuhtumi läbi, siis võtab muidugi taolise uue olukorraga kohanemine aega. Aga selle kohanemise ehk piltlikult öeldes puhastustule läbi kristalliseerubki välja inimese hingeline tugevus. (Muidugi võivad nad sellegipoolest aeg-ajalt hingeabi vajada). Seda oli Invamessil ka näha – kuidas need erilised inimesed olid leidnud oma tugevuse ja pühendunud nüüd igasugustes MTÜdes teiste abivajajate toetamisele. Teisena tooksin esile vestlustest kõlama jäänud teema, kuivõrd oluline on just mõne saatusekaaslase julgustav toetus. Kui keegi on sama asja läbi elanud, siis selle inimese turgutavad sõnad ja teod on vägagi mõjuvõimsad ning võivad anda meeletult jõudu, et taas pea püsti oma eluga edasi minna. Kui teine eriline inimene haarab mul käest ja teeb koos minuga harjutusi, aidates mu liikumisvõimet taastada, siis see on parim toetus nii hingele kui ihule. Muidugi ei jäänud mul ka märkamata, kui palju aitab omavaheline naljatamine ja huumor. Ja loomulikult ka lootus.

Lootuse vägi on suur. Maailmakuulus teadlane Stephen Hawking on öelnud: „Enne seda, kui ma sain oma haiguse diagnoosi, oli mu elu olnud suhteliselt igav. Kõik näis mulle kuidagi mõttetu. Kuid kui mulle anti teada mu diagnoos, mis tähendas surmaotsust, sain ma järsku aru, et on veel palju asju, mida ma saaksin teha, kui ma edasi elaksin. Lootust ei tohi mitte kunagi kaotada!“. Sellega tahab täielikult liikumisvõimetu ja ratastooli külge aheldatud Hawking öelda, et kadund oled sa alles siis, kui sa ISE alla annad. Seal, kus on elu – on lootus, ja kus on lootus – seal saab tekkida uus elu. Inimese elutahe on ellujäämiseks ja võimalikult täisväärtusliku elu elamiseks palju olulisem kui ükskõik millised meditsiinilised faktid ja tehnilised abivahendid.

Puuetega inimesi kiputakse nägema haletsusväärsete, kesksooliste, sotsiaalselt ja isiklikult ebakompetentsete ning osaliselt suisa eluks ebaväärilistena. Aga vaadake lähemalt! Vaadake lähemalt ka iseennast! Kõik me oleme erilised, igaüks meist on täiesti unikaalne kunstiteos. Kehalised kannatused võivad inimest muuta hingeliselt ja vaimselt tugevamaks. Need, kelle keha funktsioneerib häireteta, võib oma sisimas olla üsnagi õrn ja haavatav. Me kõik oleme erilised – tugevad ja õrnad. Ja miks mitte – naljakad. Oluline on ikkagi näha meie kõrval olevat inimest, mitte tema puuet. Lõpetuseks kaunid read Doris Karevalt:

Sa ei ole kellestki parem.

Sa ei ole kellestki halvem.

Sulle on antud maailm.

Näe, mis seal näha.

Hoia seda, mis on

su ümber, hoia, kes kõrval.

Kõik olendid omamoodi

on naljakad.

Kõik on õrnad. /Doris Kareva/

Moonika King

Advertisements
No comments yet

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: