Skip to content

Haiguste põhjustest Hildegardi järgi

30. okt. 2010

Võimalik, et mitte ükski teine keskaja õpetlane pole nii põhjalikult keha ja hinge omavahelisi seoseid uurinud kui Bingeni Hildegard. Ehkki tegu on ühe keskaegse arusaamaga, võiks ka meie täna siin tutvuda tema vaadetega haiguste tekkepõhjustest ning võtta aega selle üle mõtisklemiseks. Hildegardi inimkäsitluse üheks alussambaks on veendumus, et inimese kehaline tervenemine ja hingerahu on omavahel seotud. Tervis ei ole seega lihtsalt haiguse puudumine, vaid terve olemine on seotud mitmete eluvaldkondadega.

Haiguse käes vaevlejat saab Hildegardi arvates tervendada vaid siis, kui tervenemisprotsess toimub samaaegselt neljas valdkonnas, kus ka haigused tekivad ja nähtavale tulevad. Need neli valdkonda on: jumalik, kosmiline, kehaline ja hingeline valdkond.

Jumalik valdkond on ala, kus me peame mõistma, et tervenemise viimne instants ei lasu inimese käes. Bingeni Hildegardi ravikunstis on kõik haigused tihedalt seotud sellega, milline on inimese jumalasuhe. Kui see suhe on mingitel põhjustel kas häiritud või koguni katkenud, siis võivadki Hildegardi arvates haigused väga kiiresti tekkida.

Kosmiline valdkond. Seda võiks nimetada ka „väliste asjaolude“ valdkonnaks, mille mõjul haiguse kulg võib kas paremaks või halvemaks muutuda. Näiteks reumat põdev inimene võib end külmades ja niisketes ilmastikutingimustes väga halvasti tunda, tema liigesed võivad kangeks ja valulikuks muutuda. Samas võib selle reumahaige enesetunne olla kuiva ja sooja ilmaga väga hea ning ta saab aktiivselt toimetada. Hildegardi jaoks on inimene mikrokosmos, mis on tekkinud kosmose ehk makrokosmose „ehitusplaani“ järgi ning mida mõjutavad neli elementi: tuli, vesi, maa ja õhk.

Kehaline valdkond. Siin on tegu haiguse nähtavate ja mõõdetavate sümptomitega, nagu näiteks palavik, paistetused, igasugused valud jms. Hildegardi arvates tekivad haigused siis, kui kehamahlad lähevad tasakaalust välja infirmi humores (haigusvedelike), noxi humores (keskkonnamürkide) või mali humores (valest toitumisest tingitud haigusprotsesside) tõttu. Inimene saab olla kehaliselt terve vaid juhul, kui kõik tema kehamahlad on tema jaoks õiges tasakaalus.

Hingeline valdkond. Keha ja hinge ei saa lahutada. Kui üks on haige, siis tahes-tahmata on ka teine pool sunnitud kaasa kannatama. Näiteks käitub inimene akuutsete valude tõttu tihtipeale hoopis teisiti kui tavaliselt. Juba antiikajal teati seda (mida meie alles viimasel ajal teadvustanud oleme), et konfliktid, probleemid, stress, masendumine ning kõik teised hingelised põhjused võivad vastava eelsättumusega inimestel kehalisi haigusi tekitada. Bingeni Hildegard kirjutas sel teemal raamatu Liber Vitae Meritorum, mida võiks nimetada tema psühhoterapeutiliseks teoseks.

Niisiis, inimene ei saa eksisteerida ilma teiste, looduse ja Jumalata. Ja kui suhe iseenda, teiste, ümbritseva ja Jumalaga on mingil põhjusel häirunud, siis võivadki tekkida haigused. Bingeni Hildegardi ravikunsti-süsteem on väga keeruline ja siin esitatud tutvustus haiguste põhjustest on vaid äärmiselt lühendatud ülevaade selle ühest aspektist. Kuid selle targa naisterahva tähelepanekud on osati leidnud kinnitust ka tänapäevastes meditsiinilistes uurimustes: kui me tunneme end füüsiliselt halvasti, siis peaksime kõigepealt luubi alla võtma oma hoiakud, eluviisi ja suhted! Tervenemisprotsessile aitab kaasa, kui me leiame üles oma vaevade põhjused. Nende põhjuste leidmine võib olla aeganõudev tegevus, aga pikemas perspektiivis on see tervisele kindlasti tõhusam kui kiiresti kas valuvaigisti või mõne muu ravimi järele haaramine.

Moonika King

Advertisements
No comments yet

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: