Skip to content

Tasakaalustavast Tiibeti meditsiinist

15. dets. 2010

Anu Rootalu

Esmaspäeval toimunud hubasel T-õhtul oli meil võimalus teha lähemat tutvust Tiibeti meditsiini põhimõtete ja raviviisidega. Külla oli tulnud Tiibeti meditsiini terapeut Anu Rootalu, kes andis hea ülevaate sellest, millistel alustel Tiibeti traditsioonilises meditsiinis inimesi ravitakse ja mida igaüks ise saaks enda heaks teha. Meie maal (ja üldse Lääne-Euroopas) on praeguseks ajaks rohkem tuntud ja levinud ajurveeda ning Hiina traditsiooniline meditsiin. Kuid viimase kümne aasta jooksul on hakatud suuremat huvi tundma ka Tiibeti traditsioonilise meditsiini vastu. Tiibeti traditsiooniline meditsiin on täiesti oma tekke- ja arengulooga ning tihedalt seotud Tiibeti kultuuri ja vaimsusega. Anu Rootalu toonitas, et ka Lääne-Euroopas oli keskajal täiesti sarnane meditsiinisüsteem kasutusel nagu Tiibeti meditsiinis, kuid mingite asjaolude tõttu see süsteem hääbus (vrd Paracelsus, Bingeni Hildegard). Ka Eestis on juba mitu Tiibeti meditsiini keskust tekkinud – nii Pärnus, kui hiljuti ka Tallinnas. Anu Rootalu on üks neid, kes ka Tiibeti meditsiini õpetab (nii meil Eestis kui ka Lääne-Euroopas).

Teemaõhtul oli huvitav teada saada Tiibeti meditsiinis järgitavatest eri kehaenergia tüüpidest (lung ehk tuul, tripa ehk sapp ja peken ehk lima) – kogu ravi juures on aluseks just teatud tüübiga seotud omadused. Loomulikult on igas inimeses olemas kõik need kolm tüüpi, aga üks neist võib olla ülekaalus. Lung on seotud närvisüsteemi ehk meelega (paljud psühhosomaatilised haigused on tugeva lung’i iseloomuga), tripa vastab kuumuse printsiibile (viha, raev) ja peken külmale energiale (passiivsus). Neid kolme põhienergiat võib mõista kui kehas toimuvaid füsioloogilisi ja biokeemilisi protsesse ning nende võimalikult tasakaalus hoidmine tähendabki head tervist. Lisaks arvestatakse Tiibeti traditsioonilises meditsiinis ka viie ürgolluse ehk elemendiga (ruum, maa, õhk, tuli, vesi), mis on aluseks Tiibeti kosmoloogiale.

Ka Tiibeti traditsiooniline meditsiin näeb peamiste haiguste tekkepõhjustena inimese emotsionaalset seisundit või siis meelemürgistusi: lung’il on iha ja kiindumus, tripa’l viha, raev, pahameel, ja peken’il apaatia, kitsarinnalisus, mugavus need omadused, mis viivad tasakaalust välja. Lääne ühiskonnas on Anu Rootalu sõnul levinuimaks lung-tüüpi inimesed. Rääkisime ka sellest, et eluviis määrab tervisliku seisundi juures väga palju. Aga igaüks saab ise väga palju ka enda heaks teha. „Kaks õit, mis puhkevad teadlikust elustiilist, on tervis ja pikk iga. Kolm vilja, mida need kannavad, on: heaolu, tarkusele toetuv rahuldus ja vaimne arenemine positiivse suunas.“ (Thomas Dunkenberger). Vestluses rõhutati seda, et kiire abi saamine rohtudest ei pruugi olla kõige tõhusam. Enesega tegelemine ja näiteks Tiibeti meditsiini printsiipide järgi oma eluviisi ja toitumisharjumuste korrastamine on küll vaevanõudvam ja pikaajalisem tegevus, kuid see on tegelik ravi ja tõeliselt häid tulemusi saabki vaid sel moel saavutada.

Huvitav oli teada saada, et näiteks toitumises tuleb arvestada ka aastaaegadega. Nii on talvel soovitatav süüa vähem salatit ja toortoitu ning panna rõhuasetus soojale toidule (supid). Talvel võiks seedekuumust tugevdada ka erinevate vürtside abil (ka ingver ja küüslauk on väga kasulikud, samuti lambaliha). Väga oluline on Tiibeti meditsiinis taimeravi, pillide valmistamisel kasutatatakse ka mantrate peale lugemist. Toitumise juures on muidugi tähtis ka see, kuidas süüa – kui suured portsjonid, aga ka emotsionaalne seisund söögi ajal. Loomulikult ei saa jagada siin universaalseid retsepte, sest ka Tiibeti meditsiinis on väga oluline individuaalne lähenemine ja indiviidi vaadatakse kui tervikut (keha, hing, meel). Kuid Anu Rootalu toonitas ka seda, et äärmiselt oluline on inimese enda tahe ja usk ravisse. Vestluses tuli jutuks ka meil vohavad kõiksugu „uued“ teraapiad, kus on kokkumiksitud vanad idamaade tarkused ja uued Lääne „teaduslikud“ teadmised. Nende suhtes tasub pigem ettevaatlik olla ja terapeudi valimisel vaadata, kui usaldusväärne ta on ehk kus ja kelle juures ta on õppinud.

T-õhtul osalejad

Kes soovib aga Tiibeti meditsiini kohta lähemalt lugeda, siis soovitas Anu Rootalu alustada eesti keeles ilmunud raamatust „Tiibeti tervendamise käsiraamat“, mille autoriks on sakslasest Tiibeti meditsiini arst Thomas Dunkenberger. Tiibeti meditsiini kohta leiad infot ka siit.

Igatahes oli see üks väga informatiivne ja huvitav teemaõhtu ja me soovime Anu Rootalule tema vajalikus töös jõudu ja rõõmu! :)

Moonika King

Advertisements
No comments yet

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: