Skip to content

Soovimisest…

29. dets. 2010

Nii jõulude, kui ka aastavahetuse ajal me muudkui soovime ja soovime – nii iseendale, kui ka teistele. Pisikesed tirtsud ja põnnid esitavad oma soove päkapikkudele ja Jõuluvanale. Suuremad tegelased soovivad tavakohaselt üksteisele häid pühi ja muud head-paremat. Ja enne aastavahetust mõeldakse ka muidugi sellele, mida siis uuelt aastalt soovitakse… Nii et jõulukuul õhk lausa sädeleb igasugustest soovidest ja soovimistest. Enamasti ikka headest.

Kuid oma soovide ja reaalsuse ühildamine võib vahel ka päris keeruline olla. Võib juhtuda, et meil on kas liiga suured ootused või siis pole piisavalt julgust suuri soove esitada. Esimesel juhul on oht, et tekitame endale pettumusi, teisel juhul ei lase me endal võimalikult heal osaks saada. Tavaliselt me ikkagi pendeldame nende kahe hoiaku vahel siia-sinna. Kuid tõepoolest, kui me oleme liigselt kinni harjumuspärases, siis ei saagi südamesoovid täituda. Võimalused tarduvad meie kinniste hoiakute lukustatud väravate taha. (Keerulisematel juhtudel võib seejuures tegu olla ka psüühiliste häiretega nagu näiteks sundneuroosid ja sõltuvused jms).

See aga, et meil tõepoolest on soove ja igatsusi, näitab meie elusust. Soovid ei pruugi täituda, aga südamesoovid võivad meid innustada ja elusamaks muuta. Dietrich Bonhoeffer on tabavalt lausunud: „Ka vaatamata paljudele täitumata soovidele võib me elu olla täidetud.“ Paljud soovid jäävadki täitumata… või täituvad hoopis teisiti, kui me endale ette kujutasime. Täitunud soovide hulk aga ei ole mingi näitaja elu kvaliteedist. Antiikaja targad arvasid kogunisti, et „vaene pole mitte see, kellel on vähe, vaid see, kes soovib palju“ (Seneca).

Vanad head muinasjutud räägivad samuti sellest, et soovimises võib peituda suur loov vägi, mis meid teele ja tegudele asutab ning arenemist ja muutumist soodustab. Muinasjuttudes on soovidel ja soovimisel alati väga tähtis roll. Vaid haruharva tähendab soovideta olemine muinasjuttudes seda, et ollakse endaga rahul ja tasakaalus. Enamasti näitab seal soovideta olek hoopis, et teatud hingestatus ja unistused on kaduma läinud, et elu on raamistunud ja kinni. Kuid me teame ka seda, et soovidega tuleb ettevaatlik olla. Mitte kõik me soovid ei sünni meie sügavast südamesopist. On ka selliseid igatsusi ja soove, mida teised inimesed meisse „istutavad“, mida meile peale surutakse, kuigi need ei lähe meie olemuse ja sisimate soovidega üldse kokku. Taolistel teiste poolt meisse istutatud soovidel puudub aga toitev ja kasvamist soodustav vägi. Nendest ei sünni mingit head tunnet, nendest sünnib hoopis rahulolematus. Me peame õppima tunnetama oma sisimaid soove ja õppima tunnetama ka seda, mis meie olemuse ja potensiaalidega üldse kokku ei lähe. Muinasjuttudes hoiatataksegi sageli lugejaid, et oma soovide üle tasub korralikult järele mõelda. Ja muinasjutud annavad meile nõu, et õiget soovimist tuleb õppida. Muinasjuttudes on üldse igasuguseid läbi sajandite tunnetatud elutarkusi ja ma soovitan ka sinul vahetevahel mõnda head ja maailma kirjandusvaramusse kuuluvat muinasjuttu lugeda… ja mõelda: „Mis siis õige on sel aastavahetusel minu kolm soovi kuldkalakesele?“ :)

Moonika King

Advertisements
2 kommentaari leave one →
 1. Siiri permalink
  13. jaan. 2011 02:43

  Väga lahe blogi see, millele juhuslikult peale sattusin..

  Aga seda postitust tahaks küll kommenteerida niipaljuga et jutt nagu kõik soovid ei pruugi täituda, tuleb inimeselt, kes pole veel avastanud mehhanismi soovide täitumise taga :)

  Muinasjutud oma iidse tarkusega tegelikult näitavad põhiprintsiibid ära selles vallas: soovimine ja unistamine kui tegevused ise ning positiivne ellusuhtumine ning usk eesmärgi täitumisse.
  Arvestades seda kui paljud minu soovid pärast selle pisikese avastuse tegemist täituma hakkasid ja mõned veel kui kiiresti, tean omadest kogemustest et kui on soov ja usk selle täitumisse (ning usk on pelgalt mõte, mida on piisavalt kaua korrutatud), siis see soov ka täitub.
  Kõik on mõtlemises ja suhtumises kinni. :)

  • 4. veebr. 2011 19:36

   Soovida tasub ikka :) Aga mitte liiale minna ja enne hoolikalt vaagida, on see ikka SEE, mida ma soovin ;) Rõõmu!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: