Liigu sisu juurde

Muusikateraapiast

10. jaan. 2011

Tänases blogiloos tutvustab muusikaterapeut Eve Lukk meile muusikateraapiat. Ta õpetab muusikateraapia ja teraapilise hääletöö aineid Tallinna Ülikooli Kunstide Instituudi rakendusloome osakonnas. Eve Lukk juhendab muusikateraapilise hääletöö grupitöid ka MTÜs Minu Tasakaal.

Muusika on inimese heaolu, eneseväljenduse, loovuse, tervise ja hingelise ülenduse teenistuses olnud erinevates kultuurides aegade algusest. Muusika ravivat jõudu ja ravitoimeid on kasutatud nii vanades kõrgkultuurides (Hiina, India, Egiptus, Kreeka) kui loodusrahvaste seas nii hingehädade kui füüsiliste haiguste tervistamiseks. Esimeste muusikaterapeutide hulka võib lugeda preestrid ja šamaanid, kes oma maagiliste laulu- ja tantsurituaalide abil juhtisid ravitsetavad transsi ja püüdsid  ühendust saada jumaluste ja vaimudega, kes aitaksid inimesest tervenemiseks nn. „kurjad jõud“ välja ajada. Tänapäeval on muusika tervendavatelt mõjudelt ja toimetelt müstiline loor langenud tänu rohketele teadusuuringutele muusikapsühholoogia ja muusikameditsiini alal. Muusikateraapiat kasutatakse väga laialdaselt nii iseseisva teraapialiigina kui toetava täiendava teraapiana erinevate haiguste või häirete ravis ja rehabilitatsioonis ning üha rohkem ka teiseses preventsioonitöös negatiivsete kogemuste läbitöötamiseks, eneseteadvustamiseks, emotsionaalse intelligentsuse ja sotsiaalsete oskuste arendamiseks, et ilmnenud probleemid ja häired enne tõsisemaid tagajärgi kontrolli alla saada.

Muusikateraapia on olemuselt loovteraapia ja kuulub kunstiteraapiate hulka. Muusikateraapia on teraapiaprotsess, mille käigus muusikaterapeut kasutab muusikat ja muusika elemente, et aidata kliendil paraneda haigusest või häirest, et avastada varjatud ressursse ja potentsiaale tervise taastamiseks või säilitamiseks. Tegemist on teraapilise suhtega, milles osalevad kindlasti kolm osapoolt: klient (kliendid), terapeut ja muusika. Seega, kolmandaks osapooleks on kogu olemasolev salvestatud muusika ja teraapiaprotsessis kohapeal musitseerimisel või laulmisel sündiv muusika. Muusikainstrumentideks saab valida nii tavapille kui elavaid pille – keha ja häält. Nii pakub muusika turvalisi mittesõnalisi väljendumisvõimalusi neile, kelle jaoks sõnaline väljendus on raskendatud väga erinevatel põhjustel, millest peamisteks on psüühilised ja emotsionaalsed takistused, soovimatus sõnaliselt väljenduda, kõnehäired ja ka arengupeetus. Tavasuhtlemist asendab sel juhul edukalt muusika ning suhtlemine ja eneseväljendus leiabki aset läbi muusika, mis on seejuures vahendiks, mitte eesmärgiks. Põhilised meetodid ja tehnikad, mida kasutatakse teraapiliste eesmärkideni jõudmiseks, on väga üldiselt seotud muusika aktiivse kuulamise, improviseerimise, muusika taasesitamise ja komponeerimisega. Lisaks muusikale leiavad muusikateraapias rakenduse ka teised kunstimeediumid, nagu liikumine, tants, rollimängud, narratiivid, lugulaulud,  joonistamine, maalimine jt. käelised tegevused.

Selleks, et muusikateraapias osaleda, ei ole vaja olla muusik ega muusikaliselt haritud. Muusikateraapia seansid kujundatakse alati kliendi-keskselt kliendi vajadusi ja teraapia eesmärke koos arvestades. Nii nagu iga inimene (klient) on unikaalne, nii on ka iga juhtum unikaalne. Muusikaterapeudid usuvad, et kõigil inimestel, vaatamata vanusele ja muusikalisele taustale, on baasvõimeid muusikaliseks väljenduseks ja muusika vastuvõtmiseks.  Selline loomulik kaasasündinud side muusikaga, mis ei eelda mingeid erilisi andeid ega rohket harjutamist, kaasneb üldise inimarengu ja tema saavutustega ning teeb inimesest argipäeva tasandi muusika harrastaja ja armastaja. Enamusel inimestest on olemas võime mängida lihtsaid pille, laulda ja häälitseda, reageerida muusika elementidele ja liikuda muusikas, tajuda helide vahelisi suhteid, samuti mäletada, kujutleda muusikat ning kirjeldada muusika läbi saadud kogemusi. Seetõttu sobib muusika kui teraapiline sekkumisvahend igas eas inimestele ja võib pakkuda positiivsete tulemuste saavutamist nii enesehinnangu, elu kvaliteedi ja toimetuleku oskuste paranemisel kui ka sügavat emotsionaalset naudingut ja katarsise kogemist muusikalisel väljaelamisel.

Eestis on muusikaterapeudid ja muusikateraapia huvilised koondunud Eesti Muusikateraapia Ühingusse, mille tegemistest saab lähemalt teada ühingu kodulehekülgedelt elektroonilisel aadressil:  www.muusikateraapia.ee

Eve Lukk

PS oled oodatud tutvuma meie loovteraapiliste grupitööde pakkumisega siit!

Advertisements
No comments yet

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: