Skip to content

Sa saad oma elu ümber mängida

14. jaan. 2011

Foto: Mait Jüriado

Tänases blogiloos tutvustab psühholoog ja psühhodraama lavastaja Annika Metsar sulle võimalust, kuidas oma elu sasipundardega toime tulla. Psühhodraama on üks põnev ja tõhus meetod oma elu paremaks kujundamisel.

Kas sul on mõnikord olnud tunne, et vaat selles olukorras ma oleksin pidanud teisiti käituma? Oh kui saaks vaid selle loo tagasi kerida ja teistmoodi teha! Või tundnud jõuetust, et teine sind ei kuula ja sa ei suuda ennast kuidagi mõistetavaks teha? Või sa pole julgenud öelda, mida tegelikult tunned? Või sa ei saa enam aru, mida sa tegelikult tunned?

Siis oleks ehk aeg proovida neid stseene turvalises õhkkonnas koos juhendajaga läbi mängida. Psühhodraama on meetod, mille abil sa saad vaadata oma sisemaailma. Saad jälile põhjustele, miks sa mõne inimesega ikka ja alati ühte lõksu kukud, kuigi oled tõotanud järgmine kord teistmoodi käituda. Aga ei – selle ühe inimesega mängid ikka ja jälle sama mängu. Või tantsid tantsu.

Öeldakse, et parem õudne lõpp kui lõputu õudus. See lause tuli mulle meelde seoses meie suhetega. Ma kardame uutmoodi käituda ja võib-olla me ei oska ka. Siis sumpamegi halbades suhetes, mis võivad olla lõputu õudus. Niisiis, prooviks selle aina ebaõnnestuva stseeni uuesti ette võtta ja mängida maha nii, nagu endale meeldib. Tõsi, see nõuab julgust. Sest halbade stseenidega on alati seotud tunded, ja päris tugevad tunded. Need teevad haiget. Aga kuidagi peab ju alustama.

Paljud inimesed kardavad esineda. Miks? Sest võimalik läbikukkumine on ju väga piinlik. Aga ei ole, sest samahästi kui keegi teine võib sinu kohta hinnanguid anda, võid sina ise enda kohta ka. Ja sa ise otsustad, mismoodi on sobilik ja mida üldse tähendab ebaõnnestumine. Sa saad palju hingamisruumi, kui ei pea teiste hinnangute pärast muret tundma. Nii et tule julgelt lavale, kus unustad esinemishirmu, avastad oma loovuse, saad palju enesekindlust ja nalja saab ka. Ja pisaraid saab ka.

See grupp, kus sa käima hakkad, on alati üks ja see sama. Inimesed tunnevad üksteist ja on hakanud aja jooksul ka usaldama. Selgub, et probleemid on hirmus sarnased ja tegelikult pole neid põhjus häbeneda. Sest me oleme ju kõik vaid inimesed.

Kui sa oled suutnud oma aina korratud ringtantsu nüüd laval uut moodi lahendada, tunned ka suurt kergendust. Mõned väga kinni jooksnud teemad avanevad hoopis uues võtmes, kui oma spontaansuse valla lased. Tegelikult on võimalik asju muuta. Ja kummaline on see, et laval läbi mängitud olukorrad hakkavad ka päris elus tegelikkuseks saama. See on selline energia.

Sa avastad täiesti uue maailma ja hakkad ka ennast hoopis teistmoodi nägema. See on võluline. Sa võid imestada, kuidas sa nüüd asjadest aru saad ja kui lihtsamaks, selgemaks ja hoogsamaks muutub kogu maailm. Sa saad oma elu erinevad peatükid ümber mängida, uut moodi mõtestada, uue suhtumise võtta, aga sa saad ka ümber oma elu mängida nagu laps liivakastis. See ongi elu ümber mängimine.

Annika Metsar

PS Annika Metsar juhendab psühhodraamat MTÜs Minu Tasakaal, vaata lähemat infot  siit.

Advertisements
No comments yet

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: