Skip to content

Head sõnad

11. veebr. 2011

Kiruda näib olevat kergem kui komplimente teha. On nii?… Mulle tundub küll. Ometi teame me ju kõik, mismoodi head sõnad mõjuda võivad. Ometi hindame me (vähemalt sügaval sisimas) ikkagi hoolivust ning taunime haigettegemist. Ja ometi – siiras kiitus, südamest tulevad komplimendid ning lihtsalt spontaansed head sõnad tunduvad olevat selline „defitsiitkaup“, mida poleks justkui kasulik liiga tihti „letile laduda“…

Kuid kas sinu süda siis ei hüppa rõõmust, kui sulle öeldakse: „Su naeratus on nagu päikene!“, „Sa said selle ülesandega suurepäraselt hakkama, olen su üle nii uhke!“, „Sa näed täna suurepärane välja!“? Taolised komplimendid tekitavad ju tunde, et sind armastatakse ja hinnatakse. Mõtleme korraks tagasi aega, mil olime lapsed. Ehk meenub sulle, kuidas sa lapsena kiitusele reageerisid ja püüdsid kõike teha selleks, et oma emmelt ja issilt natukenegi tunnustust saada? Kiitus on üks oluline kasvatusvahend. Kuidas komplimentide ja kiitusega toime tulla, kuidas nendele vastata, seda õpime samuti lapseeas. Ja eekujuks on siin muidugi emme ja issi. Kui aga vanemad on kiitusega kitsid või ei oska meid tunnustada, siis puudub meil täiskasvanuna see kogemus – see võib olla üheks põhjuseks, miks head sõnad on siis rasked üle huulte tulema.

Head sõnad, kiitus ja komplimendid võivad avada nii mõnegi ukse. Kes meist siis ei tahaks saada tunnustust ega sooviks, et temasse lugupidamisega suhtutaks? Kui sinu väljendatud kompliment tänuga vastu võetakse, siis on sul selle inimese läheduses hea olla. Sinu kaaslane on meeleldi sinuga koos ja on motiveeritud ka andma endast parimat. Nii et, nagu me tegelikult kõik juba teame, kiitus ja komplimendid on kriitikast igas mõttes tunduvalt tõhusamad.

Kui veel jätkata komplimentide heade mõjude loetelu, siis võib esile tuua õige mitmeid sidemeid, mida seeläbi tugevdatakse. Näiteks tugevdavad head sõnad sidet vanemate ja laste vahel – lapsed õpivad seeläbi ennast armastama ja neil areneb terve enesehinnang. Komplimendid tugevdavad suhet elukaaslaste vahel – su elukaaslane tunneb end hinnalise ja armastatuna, kui talle komplimente tehakse; ta on valmis sinu heaolu nimel osadest oma soovidest loobuma. Kiitus tugevdab ka sidet ülemuse ja töötaja vahel – töötajad pühenduvad rohkem firmale ning on innukamad, kui nende panust märgatakse ja väärtustatakse. Head sõnad tugvdavad ka sõprussidemeid – sõbrad on üksteisele justkui peegliks ja on õnnelikud siira tagasiside üle.

Kuid kas kiites ja komplimente tehes võib ka midagi viltu minna? Probleeme võib tekkida siis, kui kiidetakse sellist käitumist, mis kiidetu silmis pole üldse mingit komplimenti väärt. Ja loomulikult lükatakse pigem tagasi ka sellised komplimendid, mis pole öeldud südamest. Üldiselt on aga nii, et inimesed, kes iseennast eitavad ja väiksemaks teevad, janunevad küll seda rohkem kiituse ja tunnustuse järele, aga nad ei oska või suuda häid sõnu vastu võtta.

Mida võiks kiites ja komplimente tehes silmas pidada? Peamine, see peaks tulema südamest ja olema aus. Kindlasti ei tohiks kiita ja komplimente teha selleks, et teistega manipuleerida. Oluline on, et head sõnad ja komplimendid käiks mingi konkreetse omaduse, nähtuse või käitumise kohta. Ja muide, kui komplimente teha teiste juuresolekul, siis on selle mõju veelgi tugevam. Sellele loole lisatud videoklipp võib olla inspiratsiooniallikaks…

Head sõnad ja komplimendid on tegelikult kingitus! … Ja just sellise kingituse võid sa teha üsna pea – sõbrapäeval – ka oma sõbrale :)

Moonika King

Advertisements
3 kommentaari leave one →
  1. 21. veebr. 2011 14:02

    Suur aiäth selle ilusa, südansoojendava jutu ja filmiviite eest!

  2. 21. veebr. 2011 14:03

    *aitäh ikka, mitte aiäth :)

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: