Skip to content

Valudest ja vaigistamistest

27. veebr. 2011

Foto: Mait Jüriado

Nädal aega on nüüdseks möödas sellest kohutavast õnnetusest Haapsalus, kus hukkusid 10 noort inimest. Kaotusvalu on selle nädala jooksul väljendatud mitmet moodi – küll küünalde, küll leinaseisakute, küll vaikselt nende kadunud hingede peale mõeldes. Hingevalu on üks keerulisemaid asju, millega elus kokku puutuma peame. Hingevalu väljendub igal meist omamoodi ja sellega toimetulek on samuti väga individuaalne. Valu üleüldse on üks raske, aga ka vajalik kogemus. Nii hingeline kui kehaline valu võib sind oma võimusesse võtta äkitsi, tabades justkui välk selgest taevast. Aga valu võib sinus levida ka tasahilju, justkui märkamatult ja aina tugevamalt sind oma köidikutesse aheldades. Füüsiliselt kogetav valu võib taguda, noaga lõigata, või ka tuimalt pakitseda, närida. Valu on erisugust.

Aga mida oma valuga ette võtta? Muidugi, kui vähegi võimalik, siis me püüame seda üldse vältida. Kui olukord nõuab, siis asume tema vastu võitlusse, püüame teda kuidagi tuimestada. Sest valu kogeme me alati kui midagi häirivat. Aga mõelge korraks,  mis oleks siis, kui elu oleks täiesti valuvaba? Kas pole mitte valu signaaliks selle kohta, et meie tervisega on midagi korrast ära? Kas ei aita valu meil ehk ära hoida suuremaid vaevusi ja katastroofe? Äkki võiks valu ise vahel teraapiaks olla?… Ei, muidugi pole valu kui selline iseenesest midagi head. Me ei taha ju elada mitte valus, vaid armastuses ja hingerahus. Kuid valu võib meid muuta küpsemaks, pisarad võivad mõjuda puhastavalt…

Mõelda vaid, mida kõike meile tänapäeval valust vabanemiseks ei pakuta! – valuvaigistid, erinevad teraapiad, ravimtaimeteed, visualiseerimised ja sajad muud vahendid. Kuid pakkuda võib veel midagi – valu ennast. Jah, justnimelt: valu kui valuvaigisti. Milliste valude raviks võiks valu ise olla? Ennekõike hingelis-vaimsete valude jaoks. Kõige selle jaoks, mis hinge haigeks teevad – kadedus, viha, kibestumine, alaväärsustunded, solvumine, sõltuvused, hirmud, lein jne. Mismoodi siis selline valuravi välja näeks? See rajaneb esmalt arusaamal, et kadedus, hirmud jms ei ole mitte algupärased tundmused, vaid tegu on reaktsioonidega kas tegelikele või kardetud haavatasaamistele. Ehk põhimõtteliselt on need mingit väljapääsu otsivad tunded. Olulisimaks sammuks on taolise „valuravi“ juures lasta algsel valutundel endas avalduda. Las valu teebki valu! Tunneta seda valu, mitte ära vala seda kohe kellegi teise peale välja. Kui midagi ei lähe sinu tahtmise kohaselt, siis teeb see valu. Aga sa võiksidki siis valu tunda, selle asemel, et seda kuidagi ära peita ja summutada või ringi raevutseda või resigneeruda. On loendamatu arv olukordi, mille lõpus seisab küsimus iseendale: „Kas ma ei võiks nüüd lasta sel endale natuke valu tekitada, selle asemel, et …?“ Kui nüüd mitmetes konkreetsetes situatsioonides selliselt käituda, siis võib mõne aja pärast olla paranemine  silmnähtav. Ning seda ju ongi vaja! (Muidugi tuleb jälgida, et valusse ei jäädaks pidama pikemaks ajaks – siis võib sel “valuravil” jällegi vastupidine efekt olla.) Kuid valu abil valu vaigistades võib kogeda hämmastavat väge.  Sest uskuge või mitte – just keset valu kasvab rahu, rõõm ja lootus. Ning me kogeme, et oskame reageerida hingerahust või kasvada kannatuse vajaliku väe abil… Selle loo kokkuvõtteks sobib päris hästi lõik Kahlil Gibraini raamatust „Prohvet“:

Teie valu on teie mõistmist ümbritseva

koore katkimurdmise valu.

Niisamuti nagu puuvilja seemnekivi peab

murduma selleks, et tema süda pääseks päikesevalgusesse,

nii tuleb teilgi tunda valu.

Ja kui teie süda vaid suudaks üha imestella

elu igapäevaseid imesid, ei tunduks teie valu

teile vähem imeväärne kui teie rõõm;

ja oma südame muutuvad seisundid võtaksite

te vastu just samaviisi, kui te oma põldudel

mööduvaid aastaaegu vastu võtate.

Ja vaikse meelerahuga vaataksite te siis

läbi oma kurbuse talve.

Moonika King

Advertisements
No comments yet

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: