Skip to content

Kaastundlikumaks

21. märts 2011

Palved ja küünlad hukkunutele

Jaapan on kaugel… Natuke rohkem kui nädala eest toimunud katastroof koos selle õudustäratavate kaotuste ja kannatustega hakkab meie teadvuses siin Eestis vaikselt ikkagi ähmastuma… Mis sest, et meedias tiksuvad uudised nii tuumajaamade olukorra kui hukkunute arvude kohta endiselt edasi. Ikkagi. Jaapan on meist kaugel. Nende inimeste valu ja vaev on meie jaoks kaugenenud veelgi… Kuid mõelgem korraks mõne oma kogemuse peale, kus oleme kokku puutunud ränkade kaotuste ja surmaga. Olenemata sellest, kas tegu oli lähedase või tundmatu inimese surmaga, tunneme selles olukorras kõhus õõnsust, südames raskust ja igas ihukarvas abitust… Mõelgem nüüd korraks nende inimeste peale seal kaugel Tõusva Päikese Maal – kuivõrd meeletult kordades suurem on nende hirm ja abitus, valu ja lein. Suudad sa seda endale ette kujutada? Suudad sa leida endas kaastunnet?

Inimene ei ole siin ilmas üksi. Iga päev maitseme me erinevates toimingutes teiste inimeste tegude vilju, iga päev oleme erisugustel viisidel seotud kaasinimestega nii siin kui seal. Tavaliselt me ei teadvusta endale oma ühendatust teistega. Eriti lääneühiskonnas on ise-olemine ja ise-tegemine saanud peamiseks väärtuseks. Kuid inimene ei saa elada siin ilmas ainult ise-kalt. Inimeseksolemise juurde kuuluvad erinevad emotsioonid, nende kogemise läbi me ka areneme. Ning me kogemused ja emotsioonid on seotud peamiselt just kaasinimestega – lähedaste, vähem lähedaste ja ka päris kaugetega. Kaastunnet väärtustatakse inimesekssaamise juures erinevatel kontinentidel, eri kultuurides ja religioonides. Just kaastunde ja armastuse sõnum on ühine kõikides suuremates religioonides. Kristluses on misericordia väljundiks ligimesearmastus, budismis tähendab kaastunne soovi, et teised olendid oleksid vabad kannatusest ning seeläbi pürgitakse virgumisele. Tegelikult võiks öelda, et kaastunne ja armastus on religioonide-kultuuride ülesteks, üldinimlikuks elu sisuks. Nende läbi oleme elus, nende läbi muutume elusamaks.

Kaastunne on südame tarkus. Kaastundlik meel oskab end teise inimese situatsiooniga samastada  ning oluline roll on seejuures empaatiavõimel. Kuid kaastunne ei tähenda haletsemist, vaid see on tõesti vahetu intuitiivne kaasaelamine teise inimese olukorrale. Kuulus filosoof Schopenhauer on öelnud: „Kaastunne kaotab müürid sinu ja minu vahel“. Ükskõik, millises maailma nurgas sa ka ei elaks, ükskõik, millega sa igapäevaselt ka ei tegeleks, oluline on siin elus olla hea ja sooja südamega. Hea, soe süda ja kaastundlik meel on õnne ja sisemise jõu allikaks. Ja veel – kaastundlik meel kergendab teistega suhtlemist. Ainuüksi oma nabaga tegelev inimene võib muutuda kahtlustavaks ja ebakindlaks ning tagajärjeks võib olla üksildus. Südamest tulev ehe heasoovlikkus tähendab, et oleme avatud, oleme valmis andma, mitte ainult võtma.

Kaastundliku meele arendamine ei pruugi olla lihtne. Vahel ei taha me maailmas valitsevast kannatusest midagi teada, vaatame kõigest sellest mööda. Või kardame olla avatud, sest äkki kogeme teiste valu jagades ise kohutavat valu. Kaastundliku meele arendamise aluseks on see, et kõigepealt peame iseendasse sõbralikult ja heasoovlikult suhtuma. Dalai-laama õpetab:„Tõelisel kaastundel on armastava, oma kannatava lapse eest hoolitseva ema intensiivsus ja spontaansus. Terve päeva vältel mõjutab selle ema mõtteid ja tegevusi mure lapse pärast. Niisugust suhtumist püüame arendada kõigi olendite suhtes.“

Mõeldes praegusele mõõtmatule kannatusele Jaapanis võime oma südame avada ning soovida, et kõigil neil Jaapani inimestel, kelle tulevik on teadmatuses, kelle lähedased hukkunud ja kes on kodu kaotanud, oleks jõudu oma argitoimetustega edasi tegeleda, et nende meel jääks kindlaks ja selgeks, et nende süda ei kivistuks leinast ja murest, et nad leiaks hingerahu…

Jaapan on küll kaugel, kuid ka täna on Jaapanis elavad kannatust kogevad inimesed mulle päris lähedal – mu südames.

Moonika King

Advertisements
No comments yet

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: