Skip to content

Rahul olla või mitte?

4. apr. 2011

Foto: Mait Jüriado

“No kus ta siis ometi on?”, “Kaua võib?!”, ” Enam tõesti ei jaksa!!!” – “Milles asi?” – “No KEVADES ikka!”

Seda nurinat ja rahulolematust on viimaste nädalate jooksul kuulda olnud igal pool. Tunnistan ausalt, et ka mina olen oma pahameelt väljendanud – pole aidanud ka see, et pakkisin oma talvesaapad ja paksu jope juba kenasti kappi järgmist talve ootama. Ikka ja jälle on külmakraadid, kõle tuul ja lumi tagasi tulnud. Kas siis ei tee meele mustaks? Nendes sakutavates tuuleiilides olekski justkui kuulda meie kollektiivset rahulolematuseüminat. Aga … juba mitu päeva olen peale kajakate kisa kuulnud siin kesklinnas juba ka tõelist kevadist linnulaulu. Juba päris mitmel hommikul olen kuldnokalaulu peale üles ärganud. Ja see paneb ka minu hinge lootusrikkalt helisema.

Kuid rahulolematuse võrgud tunduvad olevat välja visatud igale poole. Nendesse võrkudesse satud sa siis, kui midagi ei lähe nii, nagu sa sooviksid. Need võrgud haaravad sind endasse, kui sul puudub midagi, mis sul enda arvates peaks tingimata olema. Ka juhul, kui teised ei käitu nii, nagu just sulle meeldiks või kui sa ei meeldi iseendale sellisna, nagu sa oled, võid kergesti saada rahulolematuse saagiks. Põhimõtteliselt võib rahulolematu olla absoluutselt kõigega, sest… rahulolematus tekib sinu mõtlemise läbi! Kui sa võrdled pidevalt, mis „on“ ja mis „peaks olema“, siis pole ime, et sinus võtab võimust pahurus. Ja päris sageli on nii, et kui sa oled rahulolematu mingite väliste asjade või teiste inimestega, siis tegelikult pole sa rahul iseendaga…

Aga rahulolematusel võib olla ka positiivseid külgi (kui sa seda vaid harva tunned!). Nimelt võib rahulolematusekilluke muuta sind aktiivsemaks ja tegudele innustada. Kui me oleks kogu aeg kõigega rahul, siis võib tekkida oht, et elame surmigavat ja kindlapeale ka üsnagi edutut elu. Nii et, väikene rahulolematusekilluke võib olla päris tugevaks muutuste käivitajaks ja arendajaks (arenguks ja täiustumiseks on muidugi vaja ka perspektiivi ja eesmärki). Seega, rahulolematus kui ajend midagi muuta on positiivne. Rahulolematus kui vahend enesehaletsemiseks, kadeduse tundmiseks ja hädaldamiseks on negatiivne.

Mõtle korraks tagasi oma lapsepõlve peale. Lapsena olid sa muretu, uudishimulik ja täis tegutsemistahet. Sa läksid uudistavalt ja julgelt teiste juurde, naersid südamest ja palju ning elu oli sinu jaoks põnev mäng ja seiklus. Ja nii palju oli, mida avastada! Su elu oligi justkui mänguväljak. Kuid teel täiskasvanuikka läksid muretu, uudistav olek ja naerulust aina enam kaduma. Sa muutusid üha tõsisemaks ja asjalikumaks, ka murelikumaks ja kriitilisemaks. Sul oli vaja saavutada ja saavutada – häid hindeid kodus ette näidata, spordis häid tulemusi teha, hea töökoht saada jne. Sulle tulid saatjateks pidev pinge ja mure tuleviku pärast, hirm selle ees, et sa pole piisavalt hea ja jääd teistele jalgu.

Miks siis elu niiviisi muutus? Tegelikult, elu ei ole muutunud. Sa ise oled muutunud. Elu on endiselt uudistamist ja imestamist väärt seiklus nagu varemgi. Elu on endiselt suur mänguväljak, kus saad end proovile panna ja koos teistega naerda. Muutunud on lihtsalt sinu enese suhtumine sellesse kõigesse!

Muidugi võib olla, et oled kogenud päris palju negatiivset ja midagi jääb alati nendest kogemustest sulle külge. Mõned halvad kogemused võivad hea ja ilusa suhtes pimedaks muuta. Aga mida tehakse määrdunud ja tolmuse mantliga? Kas see visatakse minema? Ei. Seda puhastatakse, sellelt pühitakse tolm ja pestakse puhtaks – nii saab seda jälle rõõmuga selga panna. Samamoodi saad sa ka oma mõtlemise puhastada sellest vaimsest tolmust ja mustusest, mis ei lase sul elu nautida ja sellest rõõmu tunda. Sa saad rahulolematuse plekid eemaldada ja rahulolu mustritel taas särada lasta. Võimalik, et sa oled juba ise leidnud nippe, kuidas seda teha, aga paar soovitust ka minu poolt:

… Sa võid mõelda näiteks, mis on need 10 asja, mille eest sa oled tänulik. Kui sa väärtustad seda, mis sul on, siis see suurendab su rahulolu.

Sa võid mõelda „kes teab, milleks see hea on“. Mul on päris sageli juhtunud, et alguses näib mõni juhtum või kogemus täiesti negatiivse ja valusana, kuid mõni aeg hiljem olen aru saanud, et just tänu sellele on midagi väga toredat mu elus toimunud. Tuleb tuttav ette?

Sa võid midagi inspireerivat või turgutavat lugeda või kuulata. Näiteks mõnda lugu, mis juhib su mõtted mujale ja motiveerib sind. Äkki küsid: Kas pole see kõik mitte eemalevaatamine, negatiivse allasurumine, reaalsusest põgenemine, tõelisuse eest silmade sulgemine? Ma ei arva nii. Olen kindel, et see, millele sa oma pilgu kinnitad, mõjutab su enesetunnet. See, mida sa oma mõtteis mõlgutad, määrab  selle, kuidas sa end tunned ja kuidas käitud. Kui sa näed vaid määrdunuid lumekuhjade jääke linnatänavatel, siis sa võidki sattuda rahulolematuse nõiaringi ega märka neid esimesi rohelisi muruliblesid, mis annavad lootust, et kevad on kõigele vaatamata võidukäigul.

Sina ise valid, kas tahad endas rahu ja rõõmu tunda või sulged end rahulolematusesse. Kõik see on sinu otsustada! Sest kui sa keskendud sellele, mida ei ole ja su mõtted tiirlevad vaid selle üle, et kus pagan see kevad on, siis sa oledki rahulolematu ega märka päikese poole sirutuvaid värvilisi krookuseid ja lumekellukesi.

Ma arvan, et külma ilma ja kevade hilinemise üle pole lihtsalt mõtet nuriseda. See on rahulolematuse liik , mis röövib energiat. Ükskord (üsna pea!) hakkavad tulbid ju ikkagi õitsema ja päike õhku 20-kraadiliseks soojendama – see mõte annab mulle energiat :) Lõpetada võikski ühe vana targa ütluse sõnadega: olgu sul meelekindlust leppida asjadega, mida sa muuta ei saa, julgust muuta asju, mida sa muuta saad, ja tarkust nende vahel alati vahet teha!

Moonika King

Advertisements
No comments yet

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: