Skip to content

Tervise teel

7. apr. 2011

Foto: Mait Jüriado

Ahh, kui tore on värskes õhus liikuda! – iga sammuga tunnen, kuidas veri rõõmuga mu kehas ringi tantsib, kuidas mu ihurakud pidu peavad ja hing heaolust hõiskab. Kõik minus hüüab tänulikult: „Ahh!“

Eks ta ole, et kui kõik on korras, käed-jalad liiguvad, energiat tegutsemiseks jagub, ega siis teda eriti ei märgatagi. Tervist nimelt. Selle väärtusest saadakse enamasti aru ikka siis, kui see kaduma kipub. Kui su elundid „vaikivad“, siis oled terve. Kui aga igapäevaelus hakkavad kiire tempo, tööde ja kohustuste kuhjumine su tuju langetama, võib tekkida stress, mis avab uksed haigustele. Tusatuju põhjustab negatiivseid reaktsioone ka su kehas – seda on tänaseks päevaks juba paljude teaduslike uurimustega tõestatud. Nüüd ongi küsimus selles, kuidas sa saaksid oma eluviisi sedasi korraldada, et sa ei koormaks end liigselt ega satuks masendusse. Kuidas elada „ah!“-seisundis ning ennetada „oh!“-faasi sattumist (ehk mäletad seda vahvat vene multikat „Ah ja Oh matkateel“?) Negatiivsetest kogemustest ei pääse siin elus meist keegi, aga tervise huvides on tähtis see, kuidas sa sellistele kogemustele reageerid, kuidas neid enda jaoks mõtestad ja kuidas sa neid õpikogemustena kasutad. Loomulikult pole mitte ainult negatiivsed kogemused ja tusatuju need, mis haigusi põhjustavad. On olemas igasuguseid pisikuid ja nakkuseid, on olemas ka geneetiliselt kaasa saadud „vundament“, on olemas keskkonnamõjud, mis meie kehale head ei tee. Kuid kindel on see, et ükski haigestumine ei toimu juhuslikult ja enamjaolt oleme haigustele endas emotsionaalse stressiga „soodsa“ pinnase ette valmistanud. Ning selleks, et taas täie elujõu ja tervise radadele naasta, on esmalt vaja aru saada, mis sulle stressi valmistab ning kuidas nendest stressiallikatest vabaneda. Tervist ja haigust ei saa tegelikult must-valgena ja teineteisest täiesti eraldiseisvana näha. Ehkki täna oma sünnipäeva tähistav Maailma Terviseorganisatsioon on tervist defineerinud täieliku füüsilise, vaimse ja sotsiaalse heaolu seisundina, siis tegelikult on selline “täielik seisund” natuke utoopiline. Meis toimub pidev kõikumine tervise ja haiguse vahel, need kasvavad muudkui üksteiseks üle. Terve olemine on pigem protsess ehk pidev teel olemine ja ka tervenemine on protsess ehk teed mööda edasi minemine. Selle protsessi alguses seisab aga teadlikuks saamine, et sa ise vastutad oma tervise eest. Sina käid seda teed! Kindlasti on sel teel käänakuid ja võib-olla ka kive ja muid takistusi, võimalik, et vahel viib see tee allamäge, kuid su tee võib ka viia mäetipu suunas, särava päikese poole. Tervenemine saab alguse siis, kui sa valid oma teel kõndides saatjateks positiivsed hoiakud ja elujaatava elustiili. Seda on tegelikult teatud juba ammu…

Keskajal elanud Bingeni Hildegard (1098-1179) pühendus oma eluajal paljude muude tegevuste kõrval ka ravikunstile ning kirjutas selles valdkonnas mitu raamatut. Hildegard tundis hästi varakeskaegset meditsiini ja antiigiaja ravikunsti, kuid töötas iseseisvalt välja oma ravisüsteemi. Haigust ei pidanud Hildegard mitte patoloogiliseks protsessiks, vaid ennekõike üldiseks elujõu puudumiseks. Hildegardi ravikunstis pole kunagi tegu vaid väliste vaevuste eemaldamisega, sümptomite ravimisega, vaid ta uuris alati ka abivajaja sisemisi konflikte. Hildegard oli veendunud, et inimese hingeline seisund väljendub kehas. Ta kirjeldab täpselt, mil moel negatiivsed mõtted ja tunded erinevatele elunditele mõju avaldavad. Ka Hildegardi leiab, et kogu ravikunst baseerub inimese eluviisil – tervenemiseks on vaja korrastada oma söömisharjumusi, leida õige mõõt töö ja puhkuse vahel jne. Mõõdukus ongi tervisliku elu üheks peamiseks märksõnaks. Hildegard on öelnud: „Inimene ehitagu oma keha nagu elumaja, et ta hingel oleks seal hea sees elada“ – inimene vastutab seega oma heaolu ja tervise eest ise!

Nii et valik on sinu – kas lähed oma teed mööda edasi vaevustele keskendunult, kaaslaseks masendunud Ohh – või käid seda teed näoga päikese poole ja igast väiksemastki saamust rõõmu tundes koos heatujulise kaaslase Ahh’iga. Ole terve! :)

Moonika King

PS Bingeni Hildegardi ravikunstist võid kuulda lähemalt 18. mail toimuval kontsert-õhtul Kullo Lastegaleriis, kus saad nautida ka tema imekauneid laule Eve Kopli esituses.

Advertisements
No comments yet

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: