Skip to content

Rohevägi

23. mai 2011

Mõne nädala eest muutus midagi. Kapitaalselt. Paari päevaga sai siinsetel laiuskraadidel raagus ja tolmusest  vaatepildist taas roheline maailm. Nüüd juba kõikjal voogav roheline värv ei ole mitte ainult silmarõõmuks, vaid selles looduses toimunud muutuses on muudki. Selles on väge! Roheväe võimsust tunnen ma iga oma ihukarvaga iga päev. Rohevägi muudab elusamaks! Kevadine õrn, värske rohelus mõjutab mu elumahlasid – ma tunnen, et minuski on taas rohkem elujõudu ja elutahet. Iga rohulible mõnuleb päikese paituses, iga puul puhkenud pung hõiskab sooja tuuleiili õrnas embuses ja just selles roheluses on nähtavaks muutunud looduse kirglik elusoov. Rohevägi kutsub avali kätega meid kõiki enda rüppe! Õitemere kallistuses tunneme, kuidas see vägi läbistab meid pealaest varbaotsani, äratab meid üles talvisest tardumusest ja annab meile uue, värske hingamise.

Ka keskajal elanud Bingeni Hildegard räägib roheväest ehk viriditas’est (sks k Grünkraft, grünende Lebenskraft, Lebensgrüne). Seda mõistet võib leida tema ravikunstis ja loodusõpetuses, tema lauludes ja ka eetikas. Viriditas on tema arvates vägi, mis toimib kosmoses, looduses ja inimeses. Selle väe paremaks mõistmiseks võib tuua analoogia meile kõigile bioloogiatunnist tuttava taimede fotosünteesi õpetuse. Selle järgi on rohelisel loov vägi, mis muudab päikesevalguse taimele/organismile eluks vajalikuks energiaks. Fotosünteesis toimuv ainevahetusprotsess on äärmiselt oluline, see on elu eksisteerimise eelduseks: taim saab valgusest energia kaudu uue kvaliteedi. Analoogselt võib öelda ka viriditase kohta, et ka inimese saab viriditase läbi parema kvaliteedi. Aga kuidas? Hildegardi arvates on viriditase alge väljaspool inimest ja loodust, see tuleb salapärasel moel jumalikust sfäärist. Me ise ei saa seda väge nupulevajutusega sisse lülitada, samamoodi, nagu me ei saa mõjutada ka päikese kulgemist ja toimet. Arvatavasti väljendabki Hildegard viriditasega eluvärskust ja looduse väge, aga ka inimese hingelist värskust, sügavat vaimsust ja elujõudu üleüldse. Viriditas on ühest küljest looduses ja inimeses toimiv jumalik vägi, teisalt on see aga lähedalt seotud inimese enda eluhoiakuga, voorustega. Hildegard on kaunilt lausunud: „Kui aga inimene loobub vooruste viriditasest ja jätab end hoolimatuse kõrbesse, nii et tal pole enam elumahlasid ega heade tegude viriditast, siis hakkavad kaduma ja kuivetuma ka tema hingejõud.“ Sellepärast tulebki viriditast endas pidevalt „toita“ selliste vooruste nagu alandlikkuse, kannatlikkuse, halastuse ja armastuse abil. Nende abil saab nõrgenenud viriditast taas turgutada. Hildegardi arvates  on meil tänu viriditasele täisväärtuslik ja rõõmus elu ning viriditase loova väe toimel oleme me tasakaalukamad ja elusamad. Kas pole huvitavad ja ka aktuaalsed need kaugel ajal elanud targa naisterahva mõtisklused? …

Käes on aeg, mil tasub roheväel endas vahetult mõjuda lasta. Metsad ja aasad kutsuvad meid. Nad kutsuvad meid rõõmu ammutama, keha turgutama ja hinge hellitama. Hermann Hesse on kirjutanud: „Ma tahaksin õpetada inimesi maa südamelööke kuulma, võtma osa terviklikust elust, unustamata tungeldes oma väikseid saavutusi, seda, et me pole jumalad, me pole end ise loonud, vaid oleme maa lapsed, maa ja kosmilise kõiksuse osad. Ma tahaksin meenutada seda, et sarnaselt poeetide lauludele ja meie öistele unenägudele on ka jõed, mered, rändavad pilved ja tormid selle igatsuse sümbolid ja kandjad, mis laotab laiali oma tiivad maa ja taeva vahel ja mille eesmärk on kindel teadmine kõige elava kodanikuõigusest ja surematusest.“ Jah, me oleme osake loodusest, osake loodust. Ja kõige ehedamalt saab seda tunnetada roheväel endas toimida lastes, hoolides ja hoides.

Moonika King

Advertisements
One Comment leave one →
  1. Wild vegan Garden permalink
    28. jaan. 2017 23:52

    Väga kenasti kirjeldatud. Ootame kevadet:)!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: