Liigu sisu juurde

Elu imestada

27. okt. 2011

 

Kõle. Kole. Kõdu. Kolletund. Ons sel porikuuks nimetatud ajal veel midagi kaunist? Midagi hinge ülendavat helget? Kaduvuse jäljed võtavad võimust, halluse kae justkui ähmastaks pilgu. Mille üle imestust tunda? Mida veel imetleda? … Siiski. Ilu ja võlu on. Imestada saab.

Imestamiskunsti meistrid on teadagi lapsed ja nendelt särasilmadelt võiksime nii mõndagi õppida. Lastele ei ole vist midagi triviaalset ja liigselt argist. Ja nad osutavad meilegi seda, kuidas nürist rutiinist pääseda. Nad osutavad meile seda, kuidas loodu värvikirevust märgata. Ka porikuul. Lastele ei ole vist midagi päris iseenesestmõistetavat. Ning seda lapselikku meelsust tasuks meil endas säilitada. Või taas üles leida.

Iseenesestmõistetavuse vastaspooluseks ongi imestamine. Imestamisvõime ja sellest sütitatud uudistav, rõõmus elusus kipuvad meil asjalike toimetuste virrvarris kaotsi minema. Iseenesestmõistetavus närbutab vaimu, kuivatab elumahlu, vaigistab vaimustust. Lastega suheldes aga hakkab see iseenesestmõistetavuse-kiht murenema. Algselt ähmaselt, kuid aina säravamaks muutudes tuleb esile vahetu ja uudistav imestusoskus. Imestades süveneb tunnetus, et oleme osakesed milleski Ilusas.

Võiks isegi öelda, et just lapsed on loodu vaimsuse õpetajad. Nad avastavad uusi seoseid, nad muudavad igapäevase imeks ja olemasoleva looduks. Me hakkame oma teel kastanimunasid märkama, me hakkame tammetõrusid nägema täiesti uue pilguga. Me õpime imestama ilu üle ka seal, kus me seda varem ei märganud. Kolletanud lehtede alla mattunud kõnniteedel sahistades võib tekkida äratundmine. Kaduvuse kaunisusest. Kolletuses tajume saabuvat vaikuse aega. Selles on midagi kuldset, kaunist, kõhklema panevat. Võib isegi tekkida tunne, et loodu kõnetab meid.

Imestus avab meid kahekõnele. Elu endaga. Imestamisrõõmu sulle!

Moonika King

Advertisements
No comments yet

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: